سرطان معده


سرطان معده یکی از بیماریهای شایع در سراسر جهان است ولی در بعضی از مناطق شیوع بالاتری دارد. این مناطق شامل ژاپن، چین ، شیلی، ایرلند و نواحی شمال ایران است. بیشتر در سنین بالای 60 سال دیده می شود ولی در سنین پایین تر نیز امکان بروز دارد. این بیماری بیشتر در افرادی دیده میشود که از نظر اجتماعی و اقتصادی در طبقات پایین جامعه هستند و مشخص شده است در بروز این بیماری عوامل محیطی تأثیرگذارند و این عوامل از سنین کودکی در فرد اثر کرده و او را در سنین بزرگسالی دچار این بیماری می سازد.

مصرف طولانی مدت غذاهای نمک زده، دودی و خشک شده که حاوی مقادیر زیادی نیترات هستند خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش می دهند. این غذاها که سوسیس و کالباس و ماهی دودی را نیز شامل می شود به علت تبدیل نیترات به نیتریت توسط باکتری های معده می توانند سرطانزا شوند.

هلیکوباکترپیلوری یکی از شایعترین انواع این باکتری هاست علاوه بر این هلیکوباکتر با ایجاد التهاب مزمن مخاط معده، کاهش ترشح اسید و متعاقب آن افزایش تعداد باکتریها می تواند باعث ایجاد سرطان معده گردد.
علل دیگر سرطان معده شامل زخم های معده و پولیپ های ادنوماتوز نیز می تواند باعث سرطان معده شود. از علل دیگر مصرف غذاهای مانده و یا غذاهایی است که نیاز به نگهداری در یخچال دارند که به علت افزایش رشد باکتریها در این غذاها و افزایش نیترات موجود در آن می تواند باعث رشد سلولهای سرطانی گردد.

سرطان های معده وقتی سطحی و از نظر جراحی قابل برداشت باشند کاملاً علاج پذیرند ولی متأسفانه در این گونه موارد بیمار هیچگونه علائمی ندارد. وقتی تومور گسترش می یابد و بزرگ می شود بیماران گاهی دچار احساس پری شکم و احساس ناراحتی در قسمت فوقانی شکم خصوصاً پس از صرف غذا می شوند. گاهی هم درد ثابت و یکنواخت در ناحیه معده دارد. بی اشتهائی و تهوع نیز گاهاً دیده می شود ولی علامت ثابتی نیست.

کاهش وزن و تهوع و استفراغ معمولاً در تومورهای انتهای معده و مجرای خروجی آن ( دریچه پیلور ) رخ می دهد. اختلال در عبور مواد غذائی از مری ( دیسفاژی ) می تواند در تومورهای قسمت های بالای معده و محل اتصال معده به مری رخ دهد. تومورهای معده می تواند به بافتهای مجاور نظیر غده لوزالمعده و کبد نیز گسترش یابد.
سلولهای سرطانی می توانند از طریق مجاری لنفاوی به غده های لنفاوی بالای استخوان ترقوه و یا به جدار داخلی شکم، تخمدان ها و لگن نیز سرایت کنند. گاهی نیز از طریق خون به کبد دست اندازی می کند. در موارد پیشرفته باعث تجمع مایع در داخل حفره شکم می شود ( مایع آسیت )

وجود کم خونی فقر آهن در مردان و یا وجود خون در مدفوع هم در مردان و هم زنان بیانگر خونریزی گوارشی است و بایستی حتماً بررسی های لازم برای یافتن محل خونریزی در دستگاه گوارش صورت پذیرد. بهترین راه تشخیصی برای تومورهای معده انجام آندوسکوپی فوقانی سیستم گوارش است.

مطالب مرتبط :

نظر شما

نام * :
پست الكترونيكي * :
وب سایت :
نظر *:
  کد امنیتی را وارد نمایید :
اختصاصي براي مدير سايت ( درصورت انتخاب اين گزينه نظر شما در وب سايت ديده نخواهد شد )
لطفا از ارسال سوالات پزشکی در این صفحه خودداری نمائید . به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .

نظرات ارسالی

ولي اله محمدي : سلام آقاي دكتر خيلي ممنون از سايت خوبتون [ 1391-02-09 ]
حسن مطهري نژاد : تقريبا به جواب سوالام رسيدم، متشكرم [ 1391-01-15 ]
دانشجوی کارشناسی تغذیه : ممنون [ 1390-12-27 ]
آرزو : ممنون از نوشته هاتون [ 1390-10-10 ]
جواد : مرسی از مطالب خوبتون/اگه امکانش باشه در مورد معالجه هم توضیح دهید [ 1391-10-06 ]

صفحه اصلي
سوالات پزشکی كاربران
پيام هاي كاربران
گالري عكس
سايت هاي مرتبط
مطالب و مقالات
جستجوی مطالب
 
 
 
Isfahan University of Medical sciences